Inspirace

FENG SHUI

Dušan Bláha

 

Již naši moudří předkové hledali a holisticky pozorovali, jak žít svůj život v uvolnění a dostatku energie. Užívali života a cítili se při tom velmi bezpečně. Všimli si, že pokud plynou s proudem přirozenosti, nestojí v něm a nebo se nedej bože nederou proti, žijí tvořivý, vše naplňující přítomný okamžik.

Jednou ze základních věcí ovlivňujících naši přítomnost je zcela jistě náš životní prostor, ve kterém trávíme většinu svého pozemského času. Tento prostor nás může uzdravovat a povznášet, nebo oslabovat a drtit. Stejně jako u stravy, duchovna, myšlení či životního stylu i tady máme na výběr. Dávní alchymisté a mystikové nám zanechali neuvěřitelný soubor znalostí o harmonizaci životního prostoru a práci s jeho energií. Všechny tyto informace jsou obsaženy v umění FENG SHUI.

Jde o vědomou práci s pěti základními životními energetickými elementy: strom, oheň, země, kov a voda. Vše v souladu s geniem loci (duchem místa) a harmonií mezi nebem a zemí. Pro rozšíření vašeho celostního vědění se v následujících vydáních obšťastníku pro pět minut do dvanácti postupně seznámíme s tím, jak jednotlivé elementy dle Feng Shui souvisí s našim životním prostorem.

 

Energie stromu ve Feng Shui

 

Jde o velmi silnou energii směřující kolmo k nebi.

Přísluší ke světovým stranám východ a jihovýchod,  roční období jaro, denní doba brzké ráno a ráno.

Vyjadřuje ji posvátné zvíře zelený drak

Trigramy: hrom a vítr

Čísla magického čtverce a životní vibrace člověka Ming-Kua:3 a 4.

 

Číslo 3 dle roku narození pro muže a ženy (narozené od 4. února do 3.února následujícího roku): 1907, 1916, 1925, 1934, 1943, 1952, 1961, 1970, 1979, 1988, 1997, 2006, 2015

 

Číslo 4 dle roku narození pro muže (narozené od 4. února do 3.února následujícího roku): 1906, 1915, 1924, 1933, 1942 ,1951, 1960, 1969, 1978, 1987, 1996, 2005, 2014

 

Číslo 4 dle roku narození pro ženy (narozené od 4. února do 3.února následujícího roku): 1908, 1917, 1926, 1935, 1944 ,1953 ,1962 ,1971 ,1980 ,1989, 1998, 2007, 2016

 

Podporuje: nové projekty, profesní postup, rychlý začátek, aktivity, zaměstnanost, ctižádost, soustředění, iniciativu.

Pomáhá: mladším lidem, jakémukoliv obnovení, pracovní úspěšnosti, potřebě nového začátku, proti ztrátě důvěry a energie, strnulosti a ospalosti.

Působí proti: romantice, relaxaci, trpělivosti, stabilitě, bezpečnosti, jistotě, spokojenosti, zpomalování.

Vytváří nebezpečí: velké ctižádosti, workoholismu, neschopnosti relaxovat, nadměrné aktivizace

 

Možnosti vedoucí ke stabilizaci a udržení toku energie čchi: barvy jasně zelená, tmavě zelená až středně modrá, vzory a tvary vysoké a úzké v duálním výškovém rytmu, svislé pruhy, materiály dřevo, rákos, proutěné výrobky, rostlinná vlákna.

Možnosti vedoucí k povzbuzení a aktivaci toku energie čchi: barvy špinavě bílá až krémová, vzory a tvary nepravidelně oblé a vlnkovité, z materiálů pak veškeré skleněné výrobky.

Možnosti vedoucí k tlumení a uklidnění toku energie čchi: barvy světle purpurová a světlá vínově červená, vzory a tvary špičaté, hvězdicové, zoubkované, cik cak, materiály plasty, umělé hmoty, svíčky a světelné zdroje.

 

Stromová energie se nám v životě nejvíce projevuje v oblastech týkajících se zdraví, rodiny, bohatství, prosperity, našich předků a rodičů, nadřízených, spokojenosti a v neposlední řadě peněz a moci. Jestli cítíme potřebu harmonizace v některé z těchto součástí našeho života, je dobré si pohrát s energií stromu.

 

Důležité upozornění:

Dřevo roste velice rychle a intenzivně, ale často nedoroste, až tam, kam by mohlo.

 

Feng Shui Kuchyně – Srdce domova  

Lenka Bláha

Hřejivým, oblíbeným a často obývaným místem v naší domácnosti je kuchyň. Je to prostor, kde se schází rodina nejen u společného jídla, kde vznikají pokrmy, které nás mají co nejlépe vyživit.

Mnozí lidé dnes propojují kuchyň s obývacím pokojem v jeden velký prostor, kde také tráví svůj volný čas a to je další důvod proč vést energii touto místností citlivě a uvážlivě, zkrátka tak, aby byla pro život všech členů domácnosti příznivá a vyrovnaná. Znamená to vyhnout se příliš rychlému či pomalému proudění a stagnaci energie.

Prvním zamyšlením při zařizování kuchyně je její umístění. Ideálně se kuchyň nachází ve středu domu v přízemí a pokud to není možné, zkuste najít prostor co nejdále od hlavního vchodu. Vyhněte se umístění pod prostorem toalety. Výborný je pravidelný tvar bez různých zákoutí, kam se energie může ukrýt a stagnovat. Kuchyň může mít jedny či dvoje dveře, vyvarujte se však dveřím naproti schodišti, dveřím do koupelny a na toaletu, kde energie uniká odpadem.

Z okna kuchyně je příznivé dívat se na jih nebo východ. Krásný výhled do zeleného dává kuchaři pocit radosti a svobody. Je důležité vytvářet příjemné, vzdušné a světlé prostředí pro vyvážené plynutí energie zvláště denodenním užíváním: uklizené nádobí, čistá pracovní deska, sporák i podlaha a dostatek světla. Otočením žárovek směrem k bílému stropu rozzáříte světlo po celé místnosti mnohem více, než běžnými bodovkami a žárovkami směřujícímu k zemi.

V kuchyňi se potkávají dva silné a zároveň protichůdné elementy – oheň a voda. Jakékoli spotřebiče nebo kusy nábytku využívající tyto živly je třeba oddělit jiným kusem nábytku, nebo je od sebe rozestavět co možná nejdále. Plynový sporák sousedící se dřezem či ledničkou je zadušeným ohněm. Velmi praktické je umístit pracovní desku mezi dřez a vařič. To kopíruje posloupnost práce s potravinami a ušetří nás zbytečného poskakování: nejprve suroviny ve dřezu umyjeme, na pracovní ploše nakrájíme a následně uvaříme. Pro hotové pokrmy se hodí odkládací místo vedle sporáku, kde se dají servírovat na talíře.

Vařič by měl být umístěn tak, aby kuchař při vaření viděl na vchodové dveře do kuchyně aniž by se musel otáčet. To je nejen kvůli dobrému přehledu o pohybu členů domácnosti a návštěv, ale tato silná pozice kuchaře symbolizuje jeho otevřenost k přicházejícím novým energiím. Pokud to není možné, je řešením přímo za hořáky instalovat zrcadlo tak, aby kuchař otočený směrem ke zdi viděl na dveře a věděl tak o celkovém dění. Zrcadlo za sporákem Vám udělá ještě další službu.

Hořáky jsou symbolem financí a prosperity. Dobrý hospodář si je udržuje v čistotě a plně funkční. Umožňuje tím plynulý a častější tok peněz. Zrcadlo tak zdvojnásobí tento potenciál.

Přísun blahodárné energie můžeme podpořit i malbou na stěnách. Jemné, světlé, pastelové barvy v zemitých odstínech v sobě nesou vyváženost a čistotu. Jakýkoli modrý nebo červený doplněk bude umocňovat prvek vody či ohně, proto važme pečlivě tyto barvy tak, aby byly oba živly v rovnováze.

Živou energii nám vždy přinesou do kuchyně rostliny. Ty v květináčích jsou vhodnější než řezané a suché zcela vynechte. Nejlépe je umístit květiny do rohů kuchyně tak, aby interiér opticky zakulacovaly. Vynikající je například pažitka či bylinka v blízkosti dřezu, která nám bude svými listy vytahovat energii z vody navrch a zároveň pohlcovat vlhkost.

 

Užitečné tipy pro plynulý proud energie:

– dlažba položená na „koso“ v tmavší zemité barvě než ostatní nábytek

– dřevěný nábytek a podlaha napuštěná lněným olejem bude dýchat a hřát

– kuchyňská deska dostatečně dlouhá a v tmavší barvě než ostatní nábytek

– nad kuchyňskou linkou pouze police; pokud jsou skřínky, navrchu bez dekorace

– dřez sousedící s vařičem lze oddělit 10cm vyvýšeným kovovým zubem

– plně funkční baterie bez kapání

– elektrickou indukci vyměnit za skutečný plamen – plyn, kamna, propanbutan

– odpadkový koš pod dřezem, na balkóně nebo venku

– těžké věci uskladněné dole, lehčí nahoře

– elektrické spotřebiče schované v úložném prostoru, všechny věci ukryté na svém místě

– potraviny by se měly v domácnosti točit, do velkých zásob se lehce pustí moli

– kuchyňské pomůcky a potraviny mohou sloužit zároveň jako pěkná dekorace

– základem dynamického vaření je ostrý nůž

– poproste ducha své kuchyně o pomoc a spolupráci při vaření

 

A na závěr to nejdůležitější:

– zbavte se přebytečných věcí, které dlouhodobě skladujete bez užitku, ať už pro případ potřeby, ze zvyku nebo sentimentu

Jak vně, tak i uvnitř. Jednoduchou úpravou či jen úklidem našeho životního prostoru uvolníme to staré a nepotřebné, tělo i mysl se pročistí a energie může volně proudit. Pomáháme tak upevnit naše zdraví, zlepšit finance a vztahy a přilákáme do života nové příležitosti.

 

Přeji Vám radostné tvoření