práce s tělem

Hiba-yu - ženská sedací lázeň v odvaru ze sušených listů ředkve daikon

 

Příprava: Hiba se připravuje tak, že se 4-5 svazků vaří v 5 litrech vody až má voda hnědé zabarvení (30min. – 1h). Přidejte hrst soli a dobře zamíchejte.

 

Použití: Nalijte vývar do malé sedací vany nebo hlubšího lavoru a přidejte dostatečné množství horké vody. Asi tolik, aby Vám voda vsedě sahala po pupek. Tělo mějte přikryté. Koupel udržujte tak horkou, jak je to jen možné. Když se voda ochladí, přidejte horký vývar. Ve vaně zůstaňte 15 minut. Nejlepší je aplikovat tuto koupel 15 – 20 minut před ulehnutím. Když z koupele vyjdete, udržujte se v teple a běžte přímo do postele.

 

Účinky: Horká koupel podporuje látkovou výměnu, zvláště metabolismus pohlavních orgánů. Absorbuje tělní pachy a očišťuje tělo od tuků, nahromaděných hlenů a starých hlubších usazenin tím, že je rozpouští.

 

Indikace: Doporučuje se při všech ženských problémech (nemoci vaječníků a dělohy, poševní výtok, bolestivá menstruace a frigidita). Koupel se má opakovat denně po dobu jednoho týdne až deseti dnů. Je také užitečná při zánětech močového měchýře.

 

Poševní výplach po ukončení koupele: může se použít vodu hiba nebo čaj banču + citrónová šťáva + špetka soli (37°C)

 

Zázvorový tampón: 1 díl sezam. oleje, ¼ – ½ dílu šťávy z čerstvého nastrouhaného zázvoru. Tampón namočíme a zavedeme na 1h, následně provedeme poševní výplach. Aplikujeme 4-6 dnů.

Intenzita těchto procedur může být zvyšována zázvorovými obklady (na spodní břicho, na záda v oblasti ledvin) a horkými slanými zábaly.

(zdroj: Michio Kushi: Macrobiotic Home Remedies)

 

Léčení dlaněmi 

jedna z nejúčinějších terapií,  při které dochází k haromonizaci celého organismu a propojení s  životodárnou sílou. Léčení probíhá přikládáním rukou na části těla v přesném sledu a terapeut je pouhým prostředníkem přílivu blahodárné energie.  Léčení dlaněmi je specifické pro svou jednoduchost, účinnost a meditativní propojení. Jak klient tak i terapeut dostávají při léčení stejné množství energie a po terapii jsou nabití, zaroveň však i klidní. Terapeut si po skončení umyje ruce pod chladným proudem vody, aby se energie sálající z rukou zastavila, uzavřela.

Doporučuje se provádět pro zdravé jako prevence, pro chronická onemocnění a jako léčba všude tam, kde není vhodná jiná terapie, při velkých bolestech, závažných onemocnění, zranění.

 

Zázvorové obklady

zázvor je tradičním univerzálním lékem Asie. Jako jídlo se používá běžně pro výborné trávení, vstřebávání a vylučování. Ať už vnitřně nebo jako vnější aplikace, záhřevné účinky zázvoru jsou účinné všude tam kde jsou chlad zatuhlé tkáně a stagnace.

Příprava zázvorového obkladu:

co potřebujeme: větší hrnec na 4,5 litrů vody, kus čerstvého zázvoru, struhadlo, kapesník (nebo hadřík), provázek, dva ručníky a silnou osušku

V zakrytém hrnci přivedeme k varu 4 a půl litru vody, mezitím si umyjeme kus kořene zázvoru a neoloupaný ho nastrouháme krouživým pohybem na jemném struhadle celkem 100 – 140 gramů strouhaného zázvoru. Zázvor vložíme do kapesníku či hadříku a provázkem pevně  zavážeme. Textil kolem zázvoru by měl zůstat volnější, tak aby voda mohla dovnitř a ven. Když se voda začne vařit, stáhneme plamen. Do vody vyždímáme pytlíček se zázvorem a pak ho ponoříme do vody, vypneme plamen. Pod poklicí necháme 5 minut louhovat. Když se šíří silná zázvorová vůně a horká voda se zbarví do žluta, výluh je připraven.

Je dobré mít pod hrncem při proceduře maličký plamen, protože voda neustálým máčením ručníku rychle chladne. Obklad musí být přikládám horký, avšak voda se nesmí začít vařit, zázvor tak ztrácí léčivé účinky.

Ručník si složíme tak, aby jsme mohli držet konce nad hrncem a provislý prostředek máčet do horké zázvorové vody. Následně kroutíme a vyždímáme z ručníku přebytečnou vodu. Pacient leží pohodlně a má odkrytou část těla, na kterou se obklad přiloží. Ručník po vyždímání rozložíme, měla by z něho vyjít pára, pak znovu složíme na potřebnou velikost a opatrně po částech přikládáme a ptáme se pacienta na snesitelnost. Obklad by měl být tak horký, jak jen pacient nejvíc snese.  Jestliže je ošetřovaná oblast velká (celá záda), použijeme dva až tři ručníky. Po přiložení horkého ručníku zakryjeme oblast ještě osuškou, aby se tam teplo drželo déle. Horkost zahřívá tělo a teplo rychle vyprchá. Měníme obklad po 3-4 minutách nebo při připomínce pacienta, že obklad už stydne.

Délka ošetření. Obklady se přikládají tak dlouho, až má pokožka tmavě rudou barvu. Většinou to trvá 20 – 30 minut. To znamená, že se obklad mění 5x – 10x.

Ukončení. Pacienta osušíme a přikryjeme ošetřovanou oblast oblečením. Po proceduře je dobrý odpočinek nebo spánek.

Ručníky vymácháme, vypereme a používáme výhradně jen na zázvorové obklady.

Smysl a účinky zázvorového obkladu. Hlavním účelem je silné povzbuzení krevního oběhu a tekutin ve stagnujících oblastech. Stagnace se projevuje obyčejně formou bolestí, zánětů, oteklin a zatuhlosti. Slouží k rozdělení stagnující energie a opětovnému nastolení dobré energetické výměny mezi tělem a okolím. Silné teplo (jang) rozšíří cévy a tím aktivuje pohyb stagnujících tělesných tekutin. Horko rovněž rozpouští stagnace hlenu a tukových usazenin, nebo je alespoň změkčí. Rozpouští krystaly usazených minerálů. Silné teplo vniká hluboko do těla. Tím může zázvorový obklad rozšířit svůj účinek i hluboko do kompaktních orgánů (ledviny, játra, plíce).

Zázvor je velmi rozpínavý – jin, proto lehce vniká do těla. Není však tak jin jako chlad, a tak nevytváří stah. Jinové vlastnosti zázvoru rozptýlí i stagnující jinové substance – hlen a tuk (jin odpuzuje jin). Zázvor dále povzbuzuje krevní oběh, protože otevírá cévy. Důsledkem mnohonásobného působní začnou husté tekuté substance v těle řídnout a pevné složky rozpouštět. Stagnující tekutiny začnou opět proudit. Postupně jsou všechny ošetřené tkáně promývány čerstvou krví, očišťovány a vyživovány. Tkáň se pozvolna omlazuje, změkčuje a obnovuje.

Stagnace a usazeniny mají původ v moderním životním stylu a konzumaci hutných živočišných potravin – sýrů, másla, vejce, mléka ale i cukru a kuchyňské soli. K dosažení stálého účinku je nutné změnit i způsob výživy. I když už léta jíme jen makrobiotickou stravu, nemusí nutně zmizet všechny naše zatvrdliny, usazeniny a stagnace, které vznikly během našich minulých životních zvyklostí. Stagnace a usazeniny jsou průběžně odstraňovány aktivitou (prací a cvičením), kontrolou množství a kvality potravy a pečlivým žvýkáním, zázvorovými obklady, masážemi shiatsu, moxou, léčením dlaněmi atp.

Indikace

akutní a chronické bolesti (revmatické, artritické), bolesti zad, křeče (střev, menstruační), ledvinové koliky, bolesti zubů, strnulý krk. Pokud se bolesti při proceduře zhorší, přestaneme obklad dávat.

bronchitida, akutní nebo chronický zánět jater, infekce prostaty, zánět močového měchýře, záněty střeva (ne slepého), dále při astmatickém záchvatu (i delší obklady), ledvinové a žlučníkové kameny, cysty (na prsou, na vaječnících), nezhoubné tumory.

na uvolnění natažených svalů, regenerace poškozené tkáně, při doléčení zlomených kostí

Kontraindikace

zánět slepého střeva (apendicitida)

ne na hlavu, mozek je jang, při bolestech hlavy se dá aplikovat zázvorový obklad na obličej velmi krátce (3-5 min.)

nikdy neošetřovat břicho těhotné ženy

nepřikládat kojencům a velmi starým lidem

ne při vysoké horečce

pozor,  při rakovinovém nádoru ne déle než 5 minut. Delší ošetření povzbudí látkovou výměnu a tím i rozmnožování a pohyb rakovinných buněk. Výsledkem je pak růst nádoru a rychlejší šíření rakovinotvorných buněk. Naopak, použití zázvorového obkladu po dobu kratší než 5 minut je v pořádku aby oblast byla citlivá, pak se přikládá náplat Taro jako hlavní vnější ošetření maligních nádorů.

Zdroj pro více informací: Michio Kushi – Potraviny Lék náš Vezdejší

 

Výplach dutin
1 lžička přesličky a 1/3 lžičky anýzu (tedy 3:1) ve formě sušených bylin
zalít horkou vodou cca 3 deci
30min louhovat
scedit
eventuelně dochladit na teplotu těla (nebo prostě příjemnou teplotu, vyšší je účinější ale ne se opařit)
stříkačkou objemu 5 kubíků natáhnout a do každé dírky vstříknout půlku (pomalu nebo rychleji, jak kdo cítí)
nechat působit 3 minuty
důležitá je co nejvíc zakloněná hlava (na posteli to třeba nejde, chce to přes okraj nebo jinak vypodložit krk…)
to samé ještě dvakrát
a celá tato procedura se dělá dvakrát denně (může být i častěji, ale pozor eliminace je o to silnějí)
neprovádíme před spaním!
A důležité je po každé té tříminutovce to všechno pořádně vysmrkat, vychrchlat, prostě dostat ven, protože se hleny a všecko možný uvolňují dost silně.

Metoda je zcela přírodní, směs bylin v tomto poměru uvolňuje z dutin čerstvé usazeniny, postupně uvolňuje i ty zatuhlé, dlouhodobé. Je třeba trocha trpělivosti a vydržet. Podle výsledků a Vašeho pocitu se dá procedura provádět od 14 dnů až po 2 měsíce. Je prevencí bolestí dutin, hlavy, zánětů středního ucha.