KONDICE A KONSTITUCE

Co je konstituce a kondice?

 

Kondice je náš současný stav, důsledek denně konzumované potravy. Nepřetržitě, každým dnem se mění. Konstituce se naopak mění jen velmi pomalu, pokud vůbec je schopna se měnit. Konstituce představuje naši kondici, kterou jsme nabyli během doby v matčině lůně. Je určená potravou naší matky během těhotenství. Po narození se konstituce dále rozvíjí a formuje asi do věku 24 let u mužů a do 22 let u žen. Tento proces je u konce, když se objeví zuby moudrosti. Degenerativní choroby působí většinou na konstituci. Nápravné nemoci jsou změny napravující naši kondici.

Lidé, kteří se narodili se silnější konstitucí často léta hromadí ve svém těle přebytky, bez výskytu nápravných nemocí, jsou tzv. „sběrači“. Těžko cítí vliv stravy, protože tělo mnohé vydrží. Dožívají se však kratšího věku vlivem degenerativních chorob, které se pak objeví náhle.

Naopak lidé se slabší konstitucí trpí častou nemocností, která je pravidelně čistí, jsou to tzv. „čističi“. Tito lidé jsou citliví na okolní změny, méně odolní a tudíž si více hledí svého zdraví. Nečerpají tolik ze zásob konstituce a svým zdravějším životním stylem se dožívají vyššího věku.

Silnější konstituce má pro příklad tyto vnější charakteristiky: kratší vzrůst, silnější kosti, hranaté tělo, dlaň čtvercová, široký obličej, hlouběji zasazené úzké oči, široká čelist a další horizontální linie.

Slabší konstituce: vyšší vzrůst, tenčí kosti, užší ramena a pánev, dlaň podlouhlá, dlouhé prsty, oválný obličej, vystouplé, velké oči … a další svislé charakteristiky.

Velmi obecně pro konstituci silnější, zemitou jsou vhodné lehčí suroviny s krátší dobou přípravy a lehké vaření, pro konstituci slabší jsou dlouhodobě prospěšné uzemňující a posilující pokrmy s delší dobou přípravy.