Jídlo plné energie

 

co jíme je stejně důležité jako jak jíme

Kde je vědomí, tam je energie;  jinými slovy na co se s plnou pozorností soustředíme, tam se koncentruje i energie. Zhltneme-li oběd před televizí, počítačem nebo u stolu v horkých diskuzích, jídlo bude pro tělo zatěžkávajícím plnivem, který bude muset nějak strávit. Po jídle přichází únava.

Naprotitomu když se člověk soustředí na přijímání potravy, dobře kouše tak, že se pevné částice  jídla v ústech rozplynou v tekutinu, trávení probíhá docela jinak.  Proslinění natráví většinu jídla již v ústech, sliny jsou zásadotvorné, vyplavují množství enzymů a tak každý další trávící orgán pracuje lehčeji. Vstřebávání živin je efektivní, tělo si vezme z potravy maximum. Zjistíte také, že Vám stačí poloviční porce.

Prastarým uměním života je právě toto jednoduché rozmělňování – přeměna potravy v blahodárnou tekutinu, které se v Indii říká Soma. Je to tekutá prána, neboli energie. Ptyalin je enzym, který vzniká pouze v ústech stejně jako omlazující hormon parotin, který se žvýkáním vstřebává rovnou do lymfatických uzlin v šíji. Když si tedy člověk dá záležet, jeho organismus se začne čistit, regenerovat, omlazovat a jako bonus dostává přebytek energie a přesnější smyslové vnímání a bystrou mysl,  které se pro denní život docela hodí. To vše zdarma.

Je vhodné si k takovému pojídání vytvořit správné podmínky, jako např. čistě prostřený stůl,  pohodlný sed, příjemná hudba, 7x nádech/výdech, požehnání, poděkování.

 

Přímá úměrnost počtu kousnutí jednoho sousta a zvýšení hladiny energie v těle/mysli:

50x      -   mechanické rozmělnění, usnadnění trávení

100x   -   zásaditá krev, obilniny se po stém zkousnutí mění z kyselých v zásadité, vyšší hladina energie

150x   -   vylučování hormonu parotin, omlazování tkání, vysoká hladina energie

300x   -   duchovní cesta, léčení vážných chronických nemocí

 

 

Na závěr několik přísloví:

Jez do polosyta, pij dopolopita.   (lidové)

 

A žvýkejte dobře jídlo zuby, tak, aby z něho byla voda a vodní anděl je mohl proměnit v těle na krev.  (Ježíš)

 

Ústa jsou místem, kde si určujeme naši svobodu, skrze dýchání, mluvení, zpěv, jezení a pití. Když dobře ovládneme svá ústa, ovládneme dobře také svůj život.   (Michio Kushi)

 

Rozmělňování potravy v ústech je cvičení, které nám dává pocítit blaho ve svém těle a milovat život jako takový.   (Lino Stanchich)

 

Více o tématu v knize:  Lino Stanchich – Power Eating Program (You are How you Eat) 1989